Igal aastal puutub üha enam mehi kokku tavalise haigusega - prostatiidiga. Veel hiljuti usuti, et see probleem ilmneb ainult eakatel inimestel, kuid viimastel aastakümnetel on märkimisväärselt suurenenud väga noorte meeste arv, kellel on eesnäärme põletikuliste kahjustuste tunnused. Proovime välja mõelda, mis tüüpi haigus see on, millised on selle sümptomid, diagnoosimismeetodid, tõhusa ravi meetodid.
Prostatiit - eesnäärme või eesnäärme haigus - on meeste Urogenitaalsüsteemi väga levinud haigus. Selle põhjused võivad olla nii nakkavad kui ka muude tegurite põhjustatud. Näiteks immuunsussüsteemi nõrgenemine, hüpotermia, istuv eluviis, ebaregulaarne või liiga intensiivne seksuaalelu, närviline ülekoormus, mitmesugused infektsioonid, alkoholi, vürtside ja rasvaste toitude tarvitamine.
Eesnääre - üks meeste reproduktiivse süsteemi organeid - on umbes kreeka pähkli suurune ja asub kusiti alguses. Selle ülesandeks on saladus, mis vastutab sperma elujõulisuse eest.
Prostatiiti on reeglina nelja tüüpi: äge, krooniline bakteriaalne, krooniline bakteriaalne ja asümptomaatiline krooniline. Esimene tüüp on eesnäärme kõige haruldasem ja raskem põletik, mis tekib infektsiooni tõttu. Tal on väljendunud sümptomid: kõrge palavik, palavik, äge valu vaagnapiirkonnas, veri uriinis, valulik ejakulatsioon ja teised. Haiguse tuvastamisel on vaja kiiret arstiabi, sageli haiglaravi.
Ülejäänud vormid on kroonilised ja neil on vähem rasked sümptomid, kuid sagedamini esinevad ja raskemini diagnoositavad. Kroonilise prostatiidi nähud on: alakõhu ja seljavalu, düsuuria, seksuaalsed talitlushäired, mädane või selge eritis kusejuhast. Haiguse asümptomaatilise kulgemise korral ei pruugi sellel märgatavaid ilminguid olla, diagnoosimine on võimalik ainult testide tulemuste põhjal.
Prostatiit meestel ilmneb reeglina 25 aasta möödudes ja kõige suuremas ohus on 30–35-aastaseks saanud „tugeva poole” esindajad. Iga möödunud kümnendiga suureneb haigestumise risk. Pärast nelikümmend viis on statistika kohaselt peaaegu 50% meestest haigusele vastuvõtlikud, seetõttu on selles vanuses soovitatav regulaarselt läbi viia uuringud prostatiidi avastamiseks varases staadiumis.
Raviasutusse pöördudes tuleb kõigepealt läbi vaadata uroloog, kes kas suudab haiguse täpselt diagnoosida või määrata lisauuringud. Eesnäärme põletiku olemasolu saab täpselt tuvastada järgmiste diagnostiliste meetoditega:
Spetsiaalsete diagnostiliste meetodite vajaduse määrab arst ja loetelu võib oluliselt vähendada või vastupidi suurendada. Kõige olulisem on täpselt ja õigeaegselt tuvastada haiguse esinemine ja teha kindlaks, kuidas prostatiiti ravida.
Kaasaegsed meeste prostatiidi ravimeetodid on väga mitmekesised ja sõltuvad nii haiguse astmest ja tüübist, komplikatsioonide olemasolust, kestusest kui ka patsiendi keha omadustest.
Protseduurid viiakse läbi ambulatoorselt ja haiglas - meetod sõltub konkreetsest olukorrast, patsiendi heaolust. Peaksite pöörduma eriarsti uroloogi ja eelistatavalt kliiniku poole, kus saate kõigepealt läbi viia diagnostika ja läbida vajalikud testid ning seejärel määratakse tulemuste põhjal teile sobiv kursus. Tuleb meeles pidada, et haigust saab lüüa ainult integreeritud lähenemisviisiga ravile, ei tohi unarusse jätta ühtegi arsti nõuannet.
Prostatiidi ravimid hõlmavad: antibiootikume, mittesteroidseid valuvaigisteid ja alfa-blokaatoreid. Antibiootikume kasutatakse peamiselt bakteriaalse prostatiidi raviks. Kõige sagedamini määravad arstid ravimeid, millel on toimeained, näiteks tsiprofloksatsiin, penitsilliin. Alfa-adrenoblokaatorid on ette nähtud haiguse kroonilistel juhtudel valuvaigisti ja eesnäärme turset leevendava ainena, mittesteroidsed ravimid kasutatakse ägedate põletikuvormide korral.
Märkused
Oluline on meeles pidada, et ravimeid peaks määrama ainult uroloog, enese- ja ise ravimine ei pruugi mitte ainult leevendada seisundit, vaid süvendada ka haiguse kulgu.
Prostatiidi raviks on pikka aega välja kirjutatud kirurgilised manipulatsioonid, kuid tulemused on erinevad, nii et radikaalsete meetodite populaarsus pole viimasel ajal nii kõrge olnud.
See hõlmab eesnäärme koe osalist või täielikku eemaldamist, et leevendada survet kusejuhale. Operatsiooni tulemus on vabanemine põletiku sümptomitest - valulikud aistingud. Seda toodetakse niinimetatud "suletud" viisil - spetsiaalse aparaadi abil, mis vähendab komplikatsioonide riski.
Avatud operatsioon on nääre eemaldamise meetod tavaliste kirurgiliste instrumentide abil. See erineb pikema rehabilitatsiooniperioodiga võrreldes TUR-iga, kuid mõnel juhul on see ainus võimalik meetod. Viib patsiendi täieliku impotentsuse.
Viimastel aastatel on väga populaarseks saanud meeste prostatiidi ravimise minimaalselt invasiivsed meetodid - kõige tõhusamad ja samal ajal mitte liiga valusad.
Nagu teate, on mehed sageli oma tervise suhtes hooletud ja väldivad eriti kliinikute külastamist sellise tundliku probleemi nagu uroloogilised haigused tõttu. Parem on pöörduda arsti poole ja vabaneda haigusest varakult, kui hiljem selle tagajärgedega tegeleda.